Poland National Team na Rajd Dakar 2013

Dakar 2012 - polscy kibice w Ameryce Południowej

Dakar 2012 - polscy kibice w Ameryce Południowej (Fot. materiały prasowe)

W rozpoczynającym się 5 stycznia 2013 r. Rajdzie Dakar polscy kierowcy wystartują po raz pierwszy pod wspólną flagą. W drużynie powołanej przez Polski Związek Motorowy pojadą m.in. Rafał Sonik, Krzysztof Hołowczyc i Adam Małysz.

Reprezentacja Polski w Rajdach Terenowych powstała z inicjatywy Rafała Sonika, pierwszego Polaka na podium w Rajdzie Dakar, który do swojego pomysłu przekonał innych zawodników oraz Polski Związek Motorowy.

- Do tej pory zarówno w słynnym Dakarze, jak i w innych rajdach terenowych, jadący w nich Polacy reprezentowali zespoły fabryczne, teamy sponsorów lub indywidualne przedsięwzięcia. Stąd pomysł wspólnej, narodowej drużyny integrującej polskich zawodników ścigających się w rajdach cross-country - mówi znakomity kierowca quadowy Rafał Sonik, jeden z głównych faworytów Rajdu Dakar 2013.

Reprezentacja ma za zadanie zjednoczyć polskich zawodników biorących udział nie tylko w Rajdzie Dakar, ale również innych imprezach off-roadowych. Jej celem jest budowanie pozytywnego wizerunku Polaków startujących w najtrudniejszych rajdach świata. Każdemu z zawodników jadących w barwach Poland National Team zależy również na propagowaniu wartości Reprezentacji Polski, popularyzacji rajdów cross-country i szkoleniu następców.

Poland National Team zadebiutuje na trasach off-roadowych podczas najbliższego rajdu Dakar - jednego z najbardziej prestiżowych, a zarazem najtrudniejszych wydarzeń sportowych w tej kategorii. Podczas wyścigu, który wyruszy 5 stycznia 2013 r. ze stolicy Peru, Limy, nasze barwy reprezentować będą cztery załogi samochodowe, dwie ciężarówki oraz Rafał Sonik na quadzie.

Skład Poland National Team na Rajd Dakar 2013
Rafał Sonik / quady / Yamaha Raptor 700
Krzysztof Hołowczyc + Filipe Palmeiro (POR) / samochody / Mini All 4 Racing
Piotr Beaupré + Jacek Lisicki / samochody / BMW X5 CC
Adam Małysz + Rafał Marton / samochody / Toyota Hilux
Grzegorz Baran + Bartłomiej Boba + Robert Jachacy / ciężarówki / MAN TG 4x4
Dariusz Żyła + Pierre Calmon (FRA) / samochody / Mitsubishi Pajero
Robert Jan Szustkowski Jr. + Jarosław Kazberuk + Wojciech Białowąs / ciężarówki / Mercedes Unimog U400 Rally

Zobacz także
 • CRF450 Rally Honda na Rajd Dakar na Rajdzie Maroka
 • Rafał Sonik i Łukasz Łaskawiec stoczyli niesamowity pojedynek Fantastyczny pojedynek Sonik-Łaskawiec
 • Rafał Sonik - ostatnie treningi przed Rajdem Faraonów Rafał Sonik testował "tajną broń" przed finałem Pucharu Świata
Komentarze (2)
Poland National Team na Rajd Dakar 2013
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: licho

  Oceniono 1 raz -1

  Kto, za bezpieczeństwo tej,-reprezentacji Polski, tak afiszującej się, na niebezpiecznej obczyźnie, / w terenie obcym i trudnym /, weźmie odpowiedzialność?, kto zapewni im bezpieczeństwo, kto wypłaci ewentualne odszkodowania?. Przecież to jazda z tarczą strzelecką na plecach.W końcu gdzieś jesteśmy okupantem, i nie wszędzie jesteśmy lubiani. Kto pomoże na trasie, skoro Sonik tak oskarżał i krytykował wszystkich : organizatorów, uczestników, mieszkańców okolic.
  Dziwię się : Hołowczycowi, i Małyszowi, że dali się w to wciągnąć,- przecież to igranie ze śmiercią, większe niż na samym rajdzie. Gratuluję spokoju, ducha, i skupienia w czasie jazdy, gdy raczej trzeba się rozglądać, z której strony, co nastąpi.

 • Gość: max

  Oceniono 2 razy -2

  Największa bzdura, jaką słyszałem.
  Dakar, to wyłącznie rajd indywidualnych zapaleńców, z regułami jak w grze w golfa./wpłata wadium, zwycięzca zgarnia kasę/.
  To nie jest sport !, ani reprezentacja jakiegoś kraju !, to indywidualna szkoła przetrwania, sposób na życie i własne słabości. Sponsor, i owszem mile widziany, ale nie pchać się pod zarząd sportu!, a tym bardziej nie próbować wejść kuchennymi drzwiami.-/ tak, jak próbuje zrobić zrobić Sonik /.
  Mówi się, że Polak, czy Francuz, ale to bez najmniejszego znaczenia dla rajdu.
  Tym bardziej należy wrócić do korzeni i reguł, tego rajdu, a nie próbować z tego zrobić dyscyplinę sportową.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy