Mistrzostw Świata i Europy FIM w Supermoto w Poznaniu coraz bliżej

Mistrzostwa Świata i Europy Supermoto na torze Poznań

Mistrzostwa Świata i Europy Supermoto na torze Poznań (Fot. T. Cichacka)

Impreza odbędzie się w dniach 16-17 lipca 2016r., a równolegle z najlepszymi zawodnikami świata w Poznaniu zobaczymy też krajową czołówkę motocyklistów rywalizujących w ramach Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Supermoto.

Supermoto, to wciąż rozwijająca się w Polsce dyscyplina wyścigów, łącząca szybkość wyścigów drogowych z widowiskowością motocrossu. Zawody będą odbywały się na specjalnie przygotowanej pętli o długości 1440 m., której bazą jest tor kartingowy oraz specjalnie przygotowany 200 metrowy odcinek terenowy z tzw. hopami, na których zawodnicy będą wykonywać efektowne skoki. Taka konfiguracja toru zapewnia dużą atrakcyjność zawodów dla kibiców, którzy niemal z każdego miejsca będą mogli obserwować całą stawkę. O zwycięstwie w Grand Prix Polski S1GP zadecyduje suma punktów zdobytych przez zawodników w dwóch wyścigach rozgrywanych w niedzielę.

Tegoroczne Grand Prix Polski będzie IV w tym sezonie rundą cyklu Mistrzostw Świata S1GP. Do tej pory zawodnicy rywalizowali w Hiszpanii (Jerez, Valencia) oraz we Włoszech (Busca).

W klasyfikacji generalnej S1GP prowadzi ubiegłoroczny Mistrz Świata - Thomas Chareyre (Francja) 145 pkt., który w tym sezonie wygrywał już pięciokrotnie, tylko raz uznając wyższość Marca Reiner Schmidt-a (Niemcy) 127 pkt. - ubiegłorocznego Mistrza Europy Supermoto S2. Schmidt: „Zmiana kategorii jest trudniejsza niż się wydaje, muszę dużo trenować by móc nawiązać walkę z Thomasem, który jest bardzo silnym motocyklistą. Cieszę się, że zostałem w teamie z którym osiągnąłem swój największy sukces w karierze, teraz skupiamy się na doskonaleniu ustawień motocykla - silnika, zawieszania, eksperymentujemy z układem hamowania. Liczę, że ten sezon będzie bardzo udany.”

Reiner wygrał w ubiegłym roku w Poznaniu startując w klasie S2; czy w prestiżowej S1GP będzie w stanie powtórzyć sukces? Do walki o czołowe lokaty włączają się też Pavel Kejmar (Czechy) 120 pkt. oraz Lukas Hollbacher (Austria) 116 pkt., których na Torze „Poznań” podziwialiśmy już w ubiegłym roku. Nasz południowy sąsiad ściga się w teamie KTM MTR Racing Team i tak mówi o swoich startach w 2016 r.: „Tegoroczny motocykl jest zupełnie nową konstrukcją, ma nową ramę, silnik, hamulce i zawieszenie, jest znacznie lepszy od ubiegłorocznego. Chcemy powalczyć o tytuł, ale rywalizacja jest bardzo zacięta, będę walczył o każde zwycięstwo, a przynajmniej każde podium.”

Ubiegłoroczny zwycięzca Grand Prix Polski - Fin Mauno Hermunen, wycofał się ze startów w serii S1GP, więc pewnym kandydatem do zwycięstwa wydaje się być Thomas Chareyre, który nie dość że jest aktualnym liderem serii, to w ubiegłym roku zajął na Torze „Poznań” drugie miejsce.

W rozgrywanych równolegle - Mistrzostwach Europy Supermoto S2 - liderem klasyfikacji jest Peter Vorlicek (Czechy) 141 pkt., który wygrał w 2016 r. pierwsze dwie rundy mistrzostw. We Włoszech musiał jednak uznać wyższość Diego Monticelli (Włochy), który po problemach podczas drugiej rundy odrabia starty i jest już 7 w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Europy S2 zajmuje Milan Stiniasky (Czechy) 113 pkt., a trzeci jest Lorenzo Promutico (Włochy) 95 pkt.

Liczymy, że do walki o czołowe lokaty włączą się też Polscy zawodnicy na czele z reprezentantami Automobilklubu Wielkopolski - Wojtkiem Mańczakiem i Tomaszem Nawrockim, tym bardziej, że w ramach wyścigowego weekendu Supermoto na Torze „Poznań” w piątek 15 lipca rozegrana zostanie runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, gdzie obaj reprezentanci gospodarzy startują na co dzień.

Automobilklub Wielkopolski zaprasza na Tor „Poznań”! Grand Prix of Poland FIM Supermoto World Championship oraz FIM European Championship 16-17 lipca 2016r. Tego nie można przegapić! Wstęp wolny.

Zobacz także
  • W Polsce da się jeździć - supermoto w wersji stunt W Polsce da się jeździć - supermoto w wersji stunt
  • Agata Salamon Słaba płeć? - nie sądzę, czyli Supermoto w kobiecym wydaniu
  • Honda CRF450R Supermoto Supermoto, czyli w Polsce da się jeździć cz.II
Skomentuj:
Mistrzostw Świata i Europy FIM w Supermoto w Poznaniu coraz bliżej
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy