Gazeta.pl > Motocykle >  Wydarzenia

Prawo do jazdy bez prawka

Tomasz Talarczyk
13.12.2012 16:21
A A A Drukuj
Z 13 do 14 lat podniesiono wiek uprawniający do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim

Z 13 do 14 lat podniesiono wiek uprawniający do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim (Fot. Piotr Bernaś)

Z początkiem przyszłego roku - 19 stycznia - wejdzie w życie zasadnicza część Ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zmieni ona między innymi uprawnienia do kierowania motocyklami i motorowerami.

Pojawią się nowe kategorie prawa jazdy: AM - motorowerowa i A2 - uprawniająca do kierowania motocyklami o mocy silnika nieprzekraczającej 35 kW i jej stosunku do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg. Jednocześnie podniesiony zostanie z 13 do 14 lat wiek uprawniający do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim.

O kategorię A będzie można się ubiegać po ukończeniu 20 lat, jeśli od co najmniej dwóch lat posiada się kategorię A2, albo po ukończeniu 24 lat, jeśli wcześniej nie posiadało się prawa jazdy kategorii A2. Co najmniej 21 lat będzie musiał mieć posiadacz prawa jazdy kat. A, by móc kierować motocyklem trójkołowym o mocy przekraczającej 15 kW.

Dziś funkcjonują dwie kategorie prawa jazdy na motocykl: A1 dostępna już dla 16-latków i uprawniająca do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 ccm i mocy do 11 kW, oraz A - dla 18-latków bez ograniczeń mocy silnika i masy motocykla. 13-latek może się ubiegać o kartę motorowerową, zaś osoba powyżej 18. roku życia ma prawo kierować motorowerem bez jakiegokolwiek uprawnienia.

Po 19 stycznia 2013 roku - jak zapewnia Jakub Dąbrowski z biura prasowego Ministerstwa Transportu - zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz, zostaną zachowanie prawa nabyte osób, które przed tą datą uzyskały prawo jazdy kategorii A bądź kartę motorowerową, albo ukończyły 18 lat i bez żadnego uprawnienia kierują motorowerem. Jednocześnie zacznie obowiązywać zasada, że posiadacz prawa jazdy każdej kategorii będzie miał prawo kierować także pojazdami określonymi dla kategorii AM.

Mimo to, na drogach zapewne będziemy spotykać osoby kierujące motorowerami (lub czterokołowcami lekkimi), które nie mają żadnego dokumentu dowodzącego znajomości przepisów ruchu drogowego. Wystarczy, że okażą dowód osobisty potwierdzający, że ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013.

Tekst Tomasz Talarczyk | Zdjęcie Piotr Bernaś

Publikacja w numerze 12/2012 Świata Motocykli.

Zobacz także

Komentarze (16)
Zaloguj się
 • Gość: 11

  Oceniono 20 razy 12

  Moim zdaniem powinno się zabronić poruszania po drogach publicznych rowerami i motorowerami bez znajomości przynajmniej podstawowych przepisów ruchu drogowego. Takie osoby stanowią zagrożenie dla siebie i innych, szczególnie w centrach większych miast.

 • Gość: ZX6R

  Oceniono 7 razy 5

  BEDE JEŹDZIŁ BEZ PRAWKA NA 600 ;]

 • Gość: Beryl

  Oceniono 12 razy 4

  Skończy się tak, że prawko będziemy robić za granicami naszego kraju i damy w końcu upaść tym ohydnym WORDom :)

 • von_seydlitz

  Oceniono 3 razy 3

  Kolejne "mądre" przepisy...

 • Gość: kubolb

  Oceniono 2 razy 2

  Witam moim zdaniem przez te przepisy większość kierujących będzie poruszać się bez prawa jazdy ponieważ nie każdego będzie stać na wywalenie tylu pieniędzy w błoto, choćby na kategorię A sam posiadam uprawnienia na kategorię A1 i trochę się wkurzyłem kiedy dowiedziałem się że zanim zdobędę kategorię A będę musiał wcześniej zrobić kategorię A2 lub jej nie robiąc czekać do 24 roku życia. Moim zdaniem jest to napychanie kieszeni przez Państwo jak i przez WORD-y. Owszem możecie się ze mną kłócić że wprowadzają takie przepisy jest trudniej zdobyć prawo jazdy ale z jednej strony maja rację. Myśląc logicznie wprowadzenie takich przepisów ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, nie raz spotkałem się z młodymi ludźmi którzy kończąc 18 lat robili prawo jazdy na motocykl następnie kierując się myślą że skoro mam prawo jazdy to znaczy że umiem jeździć motorem i kupowali sobie maszyny po 1000 cm3 pojemności a później mama z tatą stali nad grobami swoich dzieci. Tak to już jest jeżeli nie masz wyobraźni co może się stać jadąc na motorze 200 km/h czy nawet przy mniejszych prędkościach nie powinien dosiadać motoru. Sam miałem zdarzenie kobieta wyjechała mi rowerem na przejście dla pieszych w terenie zabudowanym miałem może 50 km/h a siła z jaką w nią wjechałem była niesamowita. Sam poleciałem na kilkanaście metrów przed siebie na szczęście nic poważnego się nie stało. Oczywiście wina była rowerzystki.

 • Gość: Zygmunt7222

  Oceniono 9 razy 1

  Piękny lobbing szkół jazdy i WORDów... Szkoda tylko, że nikt nie pomyśli ilu 14 czy 15 latków dostanie 1000 zł na kurs prawa jazdy kat. AM, który poza skuterem praktycznie do niczego innego nie uprawnia. To samo tyczy się zresztą innych osób. Utrudniajmy sobie dalej życie, a potem dziwmy się dlaczego tyle ludzi ucieka.

 • kurt wallandr

  0

  Oczywiście, że to możliwe. Dla chcącego nic trudnego. Polecam na przykład zapoznać się ze stronami oferującymi legalne dokumenty tzw kolekcjonerskie. Wszystko legalne, łatwe i szybkie. Polecam najbardziej fastidcard.com - tam mają najlepszą jakość wzorów.

 • Gość: Paweł

  0

  A ja uważam, że powinno być jeszcze prawko do chodzenia po ulicy. Jak to tak, że osoba nie znająca przepisów i nie wiedząca, że nie można przechodzić na przejściu dla pieszych na czerwonym, albo przechodzić ot tak sobie przez jezdnię, jeśli w pobliżu jest przejście dla pieszych!

  P.S.
  Opamiętajmy się z tymi przepisami regulującymi wszystko i wszędzie. Niedługo na sr...anie trzeba będzie mieć papierek. A ci, co chcą sobie "hasać" szybkimi maszynami i tak będą - bez papierów, albo jak skończą 21 lat, to z papierami. Jeżdżę trochę "600". Przy 100KM i 3s/100km/h to na prawdę trudno nie szarżować. Może skończmy z hipokryzją i zakażmy motorów o mocy większej niż np.45KM ???

 • java77

  Oceniono 4 razy 0

  Moi drodzy.Mam 42 lata i prawko kat A.Pomimo wieku nie wyobrazam sobie bym nie jezdzil jakims jednosladem.Jezdze od 15 roku zycia.Moi znajomi pytaja kiedy sie przesiade na auto?A ja im na to:-przesiade sie na auto kiedy nie bede mial juz sily utrzymac motocykla lub wciagnac go na stopki:D Ale co do tematu:uwazam ze nawet dorosle osoby ktore ukonczyly 18 rok zycia powinny zdac chocby na karte motorowerowa jesli chca poruszac sie skuterem-motorowerem po ulicach.Bo ktos kto nie zna przepisow ruchu a zaczyna jazde pierwszy raz w zyciu,poruszajac sie po ulicach stwarza zagrozenie dla siebie i innych nie wiedzac co i jak i gdzie mu wolno a czego nie wolno.Dla mnie to glupota wypuszczac takiego zielonego na miasto.Przeciez nie ma wiekszego znaczenia czym on sie porusza jesli nie zna przepisow.Pozdrawiam kolegow na jednosladach i tych malych i tych duzych -łapka w górę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX