Prawo do jazdy bez prawka

Z 13 do 14 lat podniesiono wiek uprawniający do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim

Z 13 do 14 lat podniesiono wiek uprawniający do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim (Fot. Piotr Bernaś)

Z początkiem przyszłego roku - 19 stycznia - wejdzie w życie zasadnicza część Ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zmieni ona między innymi uprawnienia do kierowania motocyklami i motorowerami.

Pojawią się nowe kategorie prawa jazdy: AM - motorowerowa i A2 - uprawniająca do kierowania motocyklami o mocy silnika nieprzekraczającej 35 kW i jej stosunku do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg. Jednocześnie podniesiony zostanie z 13 do 14 lat wiek uprawniający do kierowania motorowerem i czterokołowcem lekkim.

O kategorię A będzie można się ubiegać po ukończeniu 20 lat, jeśli od co najmniej dwóch lat posiada się kategorię A2, albo po ukończeniu 24 lat, jeśli wcześniej nie posiadało się prawa jazdy kategorii A2. Co najmniej 21 lat będzie musiał mieć posiadacz prawa jazdy kat. A, by móc kierować motocyklem trójkołowym o mocy przekraczającej 15 kW.

Dziś funkcjonują dwie kategorie prawa jazdy na motocykl: A1 dostępna już dla 16-latków i uprawniająca do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 ccm i mocy do 11 kW, oraz A - dla 18-latków bez ograniczeń mocy silnika i masy motocykla. 13-latek może się ubiegać o kartę motorowerową, zaś osoba powyżej 18. roku życia ma prawo kierować motorowerem bez jakiegokolwiek uprawnienia.

Po 19 stycznia 2013 roku - jak zapewnia Jakub Dąbrowski z biura prasowego Ministerstwa Transportu - zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz, zostaną zachowanie prawa nabyte osób, które przed tą datą uzyskały prawo jazdy kategorii A bądź kartę motorowerową, albo ukończyły 18 lat i bez żadnego uprawnienia kierują motorowerem. Jednocześnie zacznie obowiązywać zasada, że posiadacz prawa jazdy każdej kategorii będzie miał prawo kierować także pojazdami określonymi dla kategorii AM.

Mimo to, na drogach zapewne będziemy spotykać osoby kierujące motorowerami (lub czterokołowcami lekkimi), które nie mają żadnego dokumentu dowodzącego znajomości przepisów ruchu drogowego. Wystarczy, że okażą dowód osobisty potwierdzający, że ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013.

Tekst Tomasz Talarczyk | Zdjęcie Piotr Bernaś

Publikacja w numerze 12/2012 Świata Motocykli.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Junak 902 Junak 902 - motorower jak motocykl
 • VX-1 Elektryczne jednoślady część 1
 • Kymco Like 50 5 skuterów do jazdy bez prawka
Komentarze (19)
Prawo do jazdy bez prawka
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: 11

  Oceniono 25 razy 11

  Moim zdaniem powinno się zabronić poruszania po drogach publicznych rowerami i motorowerami bez znajomości przynajmniej podstawowych przepisów ruchu drogowego. Takie osoby stanowią zagrożenie dla siebie i innych, szczególnie w centrach większych miast.

 • Gość: ZX6R

  Oceniono 11 razy 7

  BEDE JEŹDZIŁ BEZ PRAWKA NA 600 ;]

 • Gość: Beryl

  Oceniono 15 razy 7

  Skończy się tak, że prawko będziemy robić za granicami naszego kraju i damy w końcu upaść tym ohydnym WORDom :)

 • von_seydlitz

  Oceniono 6 razy 6

  Kolejne "mądre" przepisy...

 • Gość: kubolb

  Oceniono 2 razy 2

  Witam moim zdaniem przez te przepisy większość kierujących będzie poruszać się bez prawa jazdy ponieważ nie każdego będzie stać na wywalenie tylu pieniędzy w błoto, choćby na kategorię A sam posiadam uprawnienia na kategorię A1 i trochę się wkurzyłem kiedy dowiedziałem się że zanim zdobędę kategorię A będę musiał wcześniej zrobić kategorię A2 lub jej nie robiąc czekać do 24 roku życia. Moim zdaniem jest to napychanie kieszeni przez Państwo jak i przez WORD-y. Owszem możecie się ze mną kłócić że wprowadzają takie przepisy jest trudniej zdobyć prawo jazdy ale z jednej strony maja rację. Myśląc logicznie wprowadzenie takich przepisów ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, nie raz spotkałem się z młodymi ludźmi którzy kończąc 18 lat robili prawo jazdy na motocykl następnie kierując się myślą że skoro mam prawo jazdy to znaczy że umiem jeździć motorem i kupowali sobie maszyny po 1000 cm3 pojemności a później mama z tatą stali nad grobami swoich dzieci. Tak to już jest jeżeli nie masz wyobraźni co może się stać jadąc na motorze 200 km/h czy nawet przy mniejszych prędkościach nie powinien dosiadać motoru. Sam miałem zdarzenie kobieta wyjechała mi rowerem na przejście dla pieszych w terenie zabudowanym miałem może 50 km/h a siła z jaką w nią wjechałem była niesamowita. Sam poleciałem na kilkanaście metrów przed siebie na szczęście nic poważnego się nie stało. Oczywiście wina była rowerzystki.

 • Gość: Zygmunt7222

  Oceniono 10 razy 2

  Piękny lobbing szkół jazdy i WORDów... Szkoda tylko, że nikt nie pomyśli ilu 14 czy 15 latków dostanie 1000 zł na kurs prawa jazdy kat. AM, który poza skuterem praktycznie do niczego innego nie uprawnia. To samo tyczy się zresztą innych osób. Utrudniajmy sobie dalej życie, a potem dziwmy się dlaczego tyle ludzi ucieka.

 • Adi Kurpierz

  0

  z Idiotyzmu przejść do Debilizmu ?? Czy oni wg. myślą jakie oni reguły ustawiają czy to co oni ustawiają berą do ręki i czytają wogule to co chcą ustawić ?? zastanawiają oni się wogule jak to brzmi ?? robię teraz prawko na kat. A2 i mam 20 lat (w sierpniu 21) i gdy zdam to prawko i tak kupuje sobie motor na pojemnosc 1000 minimum nie mam zamiaru potem zmieniać motor na ten ktury sobie od dziecinstwa upatrzyłem tylko dlatego ze bende musiał czekać 2 lata aż bende mugł przystompic na egzamin kategorie A :P

 • Hubert Malinowski

  0

  A nie lepiej sprawić sobie po prostu dokumencik kolekcjonerski? Spory wybór mają choćby na fastidcard.com , tam zresztą można zaoszczędzić aż 10 procent korzystając z kodu rabatowego dla nowego klienta 84NA7R5B , zresztą jakość jest naprawdę nie do pogadania.

 • Tomasz Bełdowski

  0

  Pocałujta w d... wójta. Teraz to nic nie trzeba, wystarczy być sprytnym. Polecam choćby obczaić sobie stronke szybkieprawojazdy.pl ... Dokumenciki idealnie sprawdzają się... do celów kolekcji, rzecz jasna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy