Nagroda Porsche dla Ducati i Dainese za airbag motocyklisty

System bezpieczeństwa motocyklisty Dainese D|Air, stworzony we współpracy z Ducati i współdziałający z montowanym w modelu Multistrada układem czujników, otrzymał tegoroczną nagrodę im. Ferdinanda Porsche. Multistrada D|Air trafi do salonów w Polsce pod koniec września.

Wprowadzona na rynek w ubiegłym roku innowacyjna poduszka powietrzna dla motocyklistów została wyróżniona przez Uniwersytet Techniczny w Wiedniu. Nagroda trafiła do Luigiego Ronco, szefa badań i rozwoju firmy Dainese, włoskiego producenta akcesoriów motocyklowych, znanego z produkcji kamizelek i poduszek ochronnych dla motocyklistów oraz do Federico Sabbioniego, odpowiedzialnego za zarządzanie projektami motocykli Ducati.

Dainese to znany producent systemów chroniących motocyklistów w razie kolizji, zwłaszcza kamizelek działających jak poduszki gazowe w samochodach - napełniających się w razie zagrożenia. Dzięki współpracy z Ducati skuteczność tych systemów udało się podnieść na zupełnie nowy poziom. Przypomnijmy, że chodzi o system czujników (m. in. czujniki przyspieszeń, przechyłu itd.) oraz komputer na pokładzie Multistrady 1200 D|Air, które zbierają uzyskane z nich dane, rozpoznają, kiedy doszło do kolizji lub upadku i bezprzewodowo wysyłają sygnał do ochronnych poduszek gazowych wbudowanych w specjalnie przygotowane stroje motocyklowe. Układ rozpoznaje obecność aktywnej kamizelki także u pasażera. Poduszki zmniejszają ryzyko urazów klatki piersiowej, kręgosłupa, obojczyków.

Nagroda im. Ferdinanda Porsche została przyznana już po raz 19. To jedna z najwyższych nagród pieniężnych (50 tys. euro) za pionierskie badania i prace w dziedzinie inżynierii motoryzacyjnej. W 1977 roku ufundowała ją Louise Piëch, córka prof. Ferdinanda Porsche. Od 1981 roku wyróżnienie jest przyznawane regularnie co dwa lata. Po połowie fundują je Porsche Holding (z Salzburga) oraz F. Porsche AG (ze Stuttgartu).

Multistrada z nagrodzonym systemem (i w kolorze czerwonym) będzie kosztować 89 900 zł.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • Trasa motocyklowa do Grudziądza Motocyklowe trasy | Grudziądz
  • Vespa 946 Historia Vespy | Skutery wzbudzające emocje
  • Shima Gravel Jak tanio ubrać się na 125-tkę | Jeansy
Skomentuj:
Nagroda Porsche dla Ducati i Dainese za airbag motocyklisty
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy