GITD nie ma prawa ścigać nas mandatami?

Mandat karny

Mandat karny (Fot. Agencja Gazeta)

Jak informuje portal anuluj-mandat.pl z dniem 25.04.2016 GITD utraciła uprawnienia odnośnie fotoradarów, monitoringu wjazdu na czerwonym świetle oraz odcinkowego pomiaru prędkości.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2015 r. art. 129g ust. 4 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym został uznany za niezgodny z Konstytucją.

Chodzi dokładnie o zapis: „Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, sposób, tryb oraz warunki techniczne gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i usuwania przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego utrwalonych obrazów i danych, uwzględniając dokumentację i zakres czynności niezbędnych do przeprowadzenia postępowania w sprawach o wykroczenia, o których mowa w ust. 1, oraz konieczność ochrony zarejestrowanych danych przed nieuprawnioną ingerencją i ujawnieniem.” Na jego podstawie wydano rozporządzenie w sprawie obrazów i danych utrwalonych przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących, zainstalowanych w pasie drogowym dróg publicznych.

Z dniem 25.04.2016 cały przepis, na podstawie którego wydano rozporządzenie stracił moc prawną.

Oznacza to, że GITD obecnie działa na podstawie... no właśnie w sumie to niczego skoro rozporządzenie o trybie oraz warunkach technicznych gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i usuwania przez GITD utrwalonych obrazów i danych w sprawach naruszeń przepisów ruchu drogowego przestało obowiązywać.

Jak twierdzi w/w portal GITD nadal stosuje procedury, które zgodnie z prawem przestały mieć moc prawną, a nowych przepisów wykonawczych nadal brak.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Szwajcaria na motocyklu Za horyzont | Szwajcarska pętla
 • Erzbergrodeo 2016 Erzbergrodeo 2016 - galeria
 • Indian Scout | Młodszy brat wielkiego wodza Indian Scout | Młodszy brat wielkiego wodza
Komentarze (5)
GITD nie ma prawa ścigać nas mandatami?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Pawel

  0

  anuluj mandat nie pomoga i jest raczej oszustem i naciagaczem, niz faktyczna porada prawna, na uzasadnienie jakie podadza w swoich pismach, sad czy starosta odpowie jak wyglada stan prawny i wtedy przekona sie jeden z drugim, ze ich nabito w butelke z tymi pseudo prawnymi wypocinami z anuluj mandat.Te ich pisma nie opieraja sie na faktycznym stanie prawnym i nie skutkuja niczym wiecej niz smiechem w sadzie lub u starosty.

 • Gość: ciekawy

  0

  Czyli jesli ten GITD nie ma prawa scigac, to czy ten mandat zostaje unieważniony czy te sprawy przejmuje Policja??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy