Junak Jetmax | Pora na duży skuter

Czy duży skuter ze średniej wielkości silnikiem musi być drogi? Junak Jetmax przeczy takiej tezie.
1 Junak Jetmax Junak Jetmax Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Junaki nie są najtańsze

Marką Junak, reaktywowaną po latach, nazywane są obecnie motocykle i motorowery importowane z Chin przez firmę Almot. W porównaniu do wielu innych jednośladów z Państwa Środka, opinie o nich są dobre. Co prawda Junaki nie należą do najtańszych, ale wymuszona na producentach dobra jakość musi kosztować. Od 2012 r. w ofercie Almotu wśród Junaków znalazł się duży skuter nazwany Jetmax 250.

2 Junak Jetmax Junak Jetmax Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Chrom "plastikowy"

Po obejrzeniu Junaka przyznaję, że skuter jest wykonany starannie, z dbałością o szczegóły. Materiały nadwozia są dobrej jakości, a poszczególne elementy dokładnie spasowane ze sobą. Jakość powłok lakierniczych nie budzi zastrzeżeń. Podobnie jest z elementami chromowanymi, choć jest to głównie chrom "plastikowy".

3 Junak Jetmax Junak Jetmax Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Na każdy wzrost

Kierowcy niskiego wzrostu będą z Jetmaksa bardzo zadowoleni. Duża i rozłożysta kanapa nie jest jednak tak szeroka, żeby podczas postoju konieczny był spory rozkrok. Ponadto w miejscu opuszczania nóg na podłoże podesty są maksymalnie zwężone. Dzięki tym zabiegom Jetmax jest jednym z niewielu maksiskuterów, na którym osoba mająca niespełna 160 cm dosięgnie do ziemi obiema stopami.

4 Junak Jetmax Junak Jetmax Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Radio z empetrójką

Kierowca ma przed sobą bardzo czytelną tablicę rozdzielczą. Pośrodku jest duży prędkościomierz, po obu jego stronach mamy wyświetlacze: z lewej odczytujemy temperaturę silnika i ilość paliwa w zbiorniku, zaś po prawej aktualny czas i przebieg pojazdu. Jest też element luksusu. Jetmax ma bowiem radio z możliwością podłączenia MP3.

5 Junak Jetmax Junak Jetmax Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Pakowny jednoślad

Do Junaka można sporo zapakować. W panelu przednim znajdziemy zamykany schowek na dokumenty, rękawiczki czy inne, podobne drobiazgi. Pod kanapą zmieścimy dwa otwarte kaski lub jeden szczękowy oraz przeciwdeszczówkę.

skutery, skuter, Junak, JetmaxFot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

6 Junak Jetmax Junak Jetmax Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Cichy silnik

Silnik pracuje cicho i jego głośność nie rośnie znacząco podczas przyspieszania. Początkowo miałem pewne obawy, czy niewielki tłumik jest w stanie dostatecznie wyciszyć hałas wydobywających się spalin bez zbytniego stłumienia osiągów skutera. Okazało się, że i głośność, i osiągi Jetmaksa są takie, jak innych, w tym tzw. markowych skuterach klasy 250.

skutery, skuter, Junak, JetmaxFot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Junak Jetmax kosztuje 11 990 zł.

7 Junak Jetmax Junak Jetmax Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Bańka ciepła

Dobrze zaprojektowane osłony skutera wraz z szybą bardzo skutecznie izolują kierującego od niekorzystnych warunków atmosferycznych podczas jazdy. Co więcej, po obu stronach przedniej osłony, od wewnątrz są klapki, przez które w czasie jazdy może wydobywać się ciepłe powietrze przepływające przez chłodnicę. Nie bardzo wierzyłem w skuteczność tego rozwiązania, jednak okazało się, że tworzy ono swoistą bańkę i nogi faktycznie nie marzną.

Cały artykuł w numerze 2/2013 Świata Motocykli. Do kupienia w dobrych punktach sprzedaży prasy i w internecie: http://kulturalnysklep.pl/SM/premi/swiat-motocykli.html.

E-wydanie można kupić i zaprenumerować na stronie: http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=issue&id_title=847&prc=swiat_motocykli

8

Zobacz także:

Yamaha Xenter: Skuter z klasą

xenterFot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Vision 50 - oszczędny skuter Hondy

Skutery, HondaFot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Komentarze (2)
Junak Jetmax | Pora na duży skuter
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: za miskę ryżu

    Oceniono 7 razy 1

    Śmigam ok pół roku tym wynalazkiem i powiem tak gdyby przykleić Suzuki albo Yamaha zamiast Cfmoto nikt by nie poznał że to chiniol ... jakościowo w porównaniu do chińskich "kosiarek" kosmos

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX