Quadro 350D i inne szwajcarskie pomysły [3 x wideo]

Szwajcarzy produkują nie tylko znakomite zegarki i scyzoryki. Firma Quadro Vehicles nie ma długiej tradycji, ale za to ma pomysł na zajęcie rynkowej niszy - to skutery trzy i czterokołowe, a jej flagowym produktem jest Quadro 350D.
1 Quadro 350D Quadro 350D Fot. Quadro Vehicles

Skuter na trzech kołach

Firma Quadro Vehicles dwa lata temu wypuściła na rynek swój pierwszy produkt - był to właśnie trójkołowiec 350D. W tym roku w Mediolanie przedstawiła jego nową, ulepszoną wersję. Ze szwajcarską precyzją ogłoszono, że nowy skuter ma 21 ulepszeń. Wśród nich przedstawiciele Quadro wymieniają przede wszystkim nowy, 4-zaworowy silnik o mocy 27 KM, nowe regulowane w pełni zawieszenie, bardziej komfortowe siodło, zaprojektowany na nowo zestaw wskaźników, który ma być bardziej kompletny i czytelny, oraz wysoce ergonomiczny tylny uchwyt.

QuadroFot. Quadro Vehicles

Przypomnijmy, że podobne konstrukcje nie są nowością. Mamy już Piaggio MP3 (nawet z napędem hybrydowym). W tym roku pojawił się również Peugeot Metropolis 400i. Czy Quadro Vehicles przebije się na rynku ze swoim niszowym pojazdem wobec konkurentów o mocno utrwalonej marce?

Zobacz także: Peugeot Metropolis 400i | Lew na trzech kołach [wideo]

Trójkołowiec Quadro 350D jest wyposażony w 1-cylindrowy, 4-zaworowy silnik o pojemności 349 ccm z wałkiem rozrządu w głowicy i elektronicznym wtryskiem paliwa. Moc maksymalną 27 KM osiąga przy 7000 obr/min., a maksymalny moment obrotowy - 25,2 Nm już przy 5000 obr/min. Jak podaje producent - Quadro osiąga prędkość 130 km/h.

QuadroFot. Quadro Vehicles

Zawieszenie dwóch przednich kół to opatentowany przez firmę Quadro hydrauliczny system pochylania (Hydraulic Tilting System - HTS). Dzięki niemu trójkołowiec zachowuje się na zakrętach jak motocykl - pochylając się równoważy siłę odśrodkową. Zdaniem producenta poprawia również bezpieczeństwo na nierównych drogach, co szczególnie ma pomagać mniej doświadczonym skuterzystom.

QuadroFot. Quadro Vehicles

QuadroFot. Quadro Vehicles

Oprócz dużego schowka pod kanapą, w którym zmieszczą się nawet dwa kaski, można Quadro doposażyć w 50-litrowy kufer, co daje już spore możliwości turystyczne.

Producent twierdzi, że Quadro 350D nadaje się nawet dla zupełnie początkujących skuterzystów i zapewnia, że można nim jeździć z samochodowym prawem jazdy we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Szwajcarii. Zdaje się, że jednak niedokładnie sprawdził przepisy obowiązujące w Polsce.

Quadro 350D to jednak nie ostatnie słowo Szwajcarów. Pracują nad kolejnymi pomysłami.

2 Quadro4 Quadro4 Fot. Quadro Vehicles

Prawdopodobnie pierwszy na świecie skuter czterokołowy

Quadro4 to - według jego producenta - pierwszy na świecie skuter czterokołowy.

QuadroFot. Quadro Vehicles

Szwajcarska firma nie podała jego szczegółowej specyfikacji.

Można jednak sądzić, że różni się od swego trzykołowego brata przede wszystkim czwartym kołem, czyli inaczej rozwiązanym tylnym zawieszeniem, również z zastosowaniem systemu HTS, oraz napędem na dwa tylne koła.

QuadroFot. Quadro Vehicles

3 Oxygen3 Oxygen3 Fot. Quadro Vehicles

Elektryczny koncept

Quadro Vehicles przedstawiło również koncepcyjny trójkołowy skuter elektryczny.

QuadroFot. Quadro Vehicles

Zamierza go produkować dzięki połączeniu z marką Oxygen, zajmującą się wytwarzaniem skuterów elektrycznych.

Elektrycznym skuterem nie da się na razie objechać świata, ale Quadro 350D już to uczynił.

4 Quadro 350D dookoła świata Quadro 350D dookoła świata Fot. Quadro Vehicles

Trójkołowcem dookoła świata

W taką podróż wybrał się Maurizio Pistore, nauczyciel z Padwy.

QuadroFot. Quadro Vehicles

W ciągu 10 miesięcy przejechał 5 kontynentów. Podróż miała na celu zebranie funduszy na ponowne otwarcie kliniki kardiochirurgicznej w Soba w Sudanie.

QuadroFot. Quadro Vehicles

Szwajcarzy dostarczyli pojazd, by przy okazji przetestować jego trwałość i sprawność. Test wypadł pozytywnie, a Quadro cieszył się sporym zainteresowaniem.

Komentarze (7)
Quadro 350D i inne szwajcarskie pomysły [3 x wideo]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Cometto

  Oceniono 16 razy 16

  "można nim jeździć z samochodowym prawem jazdy we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Szwajcarii" - szewc bez butów chodzi? :>

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 2 razy 0

  Produkuja takze calkiem niezla amunicje, ktora w duzych ilosciach (oczywiscie z licenja) mozna zakupic w Stanach Zjednoczonych.

 • emeryt21

  Oceniono 6 razy -6

  Nie wspomnieliście o czekoladzie.....Dajcie sobie spokoj z takimi cudami.....Komu to potrzebne......
  Już sa na swiecie Harley'owskie trojkolowce i wystarczy.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX