Top 10 | Najszybsze motocykle seryjne

and
09.09.2013 15:45
A A A Drukuj
Zawrotne prędkości fascynują wielu motocyklistów. To dla nich właśnie przeznaczone są te maszyny.

Fot. Suzuki

Prędkość maksymalna to jeden z parametrów, na który zwracamy największą uwagę, patrząc na dane techniczne motocykla. Oczywiście liczy się też moment obrotowy, który zapewnia szybki start spod świateł, liczy się moc silnika, ale to wszystko i tak związane jest z osiągami. Nawet motorowerzyści kombinują, jak jechać trochę szybciej niż pozwalają przepisy.

Marketingowy wyścig o tytuł najszybszego motocykla trwał do 2000 r., kiedy została przełamana bariera 300 km/h. Doszło wtedy do nieformalnego porozumienia producentów z Japonii i Europy, którzy uznali, że wyższe prędkości w motocyklach przeznaczonych do jazdy po drogach publicznych nie mają sensu. Odtąd nawet modele, które technicznie są zdolne do jazdy ponad 300 km/h mają ograniczenia, które nie pozwalają przekroczyć tej prędkości.

Nie wszyscy producenci podają prędkości maksymalne swoich maszyn, zdając sobie sprawę, że ich możliwości są znacznie większe niż pozwalają na to przepisy o ruchu drogowym. Nasze zestawienie zrobiliśmy, konfrontując dane z różnych źródeł. Ponieważ nie są one jednoznaczne, nie robimy rankingu, lecz prezentujemy motocykle w kolejności alfabetycznej. Wszystkie można kupić, chociaż niektóre są dostępne tylko dla ludzi, którzy już nie wiedzą, co zrobić z nadmiarem pieniędzy.

Nie każdy z nas będzie miał okazję przejechać się jednym z najszybszych motocykli, ale pomarzyć można. Pamiętajcie tylko, żeby prędkości maksymalne sprawdzać na torze, a nie na drodze publicznej.

O motocyklowych demonach szybkości, które nie są lub nie były produkowane seryjnie, napiszemy osobno.

Na zdjęciu Suzuki Hayabusa pierwszy seryjny motocykl, który przekroczył barierę 300 km/h.

Zobacz także
Komentarze (19)
Zaloguj się
 • szakez

  Oceniono 13 razy 9

  Ha, ha, ha :)

  A mój Passat 1.9 TDI (1998r.) od niepalącego Niemca wcale nie idzie gorzej!

 • Gość: 290KM/H wg licznika:)

  Oceniono 8 razy 8

  i tak naprawdę tylko hayabusa może potwierdzić swoje ponad 300 (wg GPS a nie fotokomórki) bo reszta to odczyty z licznika...

 • Gość: on

  Oceniono 5 razy 5

  amator robił ten spis top speed

 • Gość: aciek

  Oceniono 3 razy 3

  xx Mocny piękny i hondy , pokaże tylko 299Km/h , ale obroty ciągle rosną!!!!!!!!!!

 • Gość: Er

  0

  artykul do poprawy!!! slabe i malo wiarygodne dane. Teraz wiekszosc litrowek osiaga 3zł. Sam mam litrowke i 299 razi cie a obroty rosna!!!

 • Gość: oli

  0

  A gdzie xx 1100 i 164 hp

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX