Warszawskie buspasy będą otwarte dla motocyklistów?

Jazda skuterem między samochodami

Jazda skuterem między samochodami (Fot. Dariusz Borowicz)

Presja wywierana na warszawskich urzędnikach w sprawie udostępnienia buspasów dla motocykli, chyba poskutkowała. Politechnika Warszawska otrzymała właśnie zlecenie od Zarządu Transportu Miejskiego, na przeprowadzenie badania jak motocykle wpłyną na płynność i bezpieczeństwo ruchu na buspasach.

Łódź, Kraków, Rzeszów to miasta, w których motocykliści mogą bez przeszkód jeździć po buspasach. W Warszawie taki pomysł powstał już dawno temu, jednak ZTM wciąż nie wyrażał dla niego aprobaty. Uważał, że wpuszczenie na buspasy innych pojazdów niż autobusy, taksówki i transport osób niepełnosprawnych, zaburza sens istnienia specjalnego pasa. Całe szczęście przedstawiciele ZTM dostrzegli, że wpuszczenie motocyklistów jest od kilku lat palącym tematem, więc trochę odpuścili. Na ich zlecenie Politechnika Warszawska przeprowadzi badania czy takie działanie jest w ogóle możliwe i bezpieczne. Na potrzeby badania, wykorzystane będą specjalne kamery, obserwujące motocyklistów na ulicach. W tym celu, naukowcy chcą na okres próbny udostępnić buspasy na Trasie Łazienkowskiej i Radzymińskiej. Mamy nadzieję, że wyniki badań będą przychylne dla motocyklistów i buspasy będą także do naszej dyspozycji..

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Rama w Ducati Ramy motocyklowe | Woda z ogniem
 • Yamaha XJ 900 Diversjon Yamaha XJ 900 Diversion | Opinia Świata Motocykli
 • Ariel SF.31 - angielski duch Ariel SF.31 | Angielski duch
Komentarze (14)
Warszawskie buspasy będą otwarte dla motocyklistów?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Waldek

  Oceniono 1 raz 1

  Buspasy powinny być wszędzie dostępne dla motocyklistów!!! Jestem szczęśliwym posiadaczem skutera barton huragan i bardzo dużo jeżdżę po mieście. Nie raz zdaża mi się łamać przepisy i podążać buspasami, które są wolne, a jzdnią nie mogę przebić się w korku bo złośliwi kierowcy potrafią zajechać drogę. Ja takiego pasa na pewno nie zatoruję, autobusowi, zresztą zawsze można zjechać i zrobić miejsce. NIe tylko przyspieszy to przemieszczanie się motocyklistą, ale i poprawi bezpieczeństwo. Buspasy dla motocykli i skuterów;)

 • mastora-pl

  Oceniono 1 raz 1

  W Grecji można jeździć po buspasach motocyklem i usprawnia to ruch na ulicach. Co ciekawsze nikomu to nie przeszkadza !

 • sztucznypolak

  Oceniono 1 raz 1

  Dobry pomysl. Odciazy "normalne" pasy, nie pogarszajac przepustowosci buspasow.

 • Gość: Łututu

  0

  W Łodzi działa, nikt nikomu nie przeszkadza, wszyscy zadowoleni.

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 0

  wpuszczenie motocyklistow na buspasy powoduje zamieszanie, wieksza mozliwosc wypadkow, bo oni nie przestrzegaja ciaglej linii i przeskakuja miedzy pasami... do tego wolno im w ruchu <30 kmh wciskac sie miedzy kolumnami pojazdow z obydwu stron. Czysta teoria, robia co chca i kiedy chca.
  Moje doswiadczenia w tej materii sa bardzo zniechecajace. Mentalnosc motocyklisty jest podobna do mentalnosci kierowcy BMW.

 • sacc77

  Oceniono 7 razy -3

  A po co bus-pasy dla motocyklistów?
  Czy po to aby nie tylko nocą ale również w ciągu dnia mogli trenować lekceważenie przePiSów i urządzać wyścigi na teoretycznie pustych pasach?
  Przecież jadąc z prędkością zgodną z przePiSami nie potrzebują żadnych ułatwień typu bus-pas...
  Kolejna grupa świętych krów, która - tak jak część rowerzystów - ostentacyjnie lekceważąc przePiSy dodatkowo domaga się uprzywilejowania!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy