Nie stracisz prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o 50km/h! Jest jeden warunek

Projekt zmian w senacie przewiduje, że policjant będzie mógł zaniechać zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Wykroczenie będzie musiało spełniać odpowiednie warunki.

Według nowelizacji prawa o ruchu drogowym, prawo jazdy nie zostanie zatrzymane przez policję jeżeli pojazd przekroczy o 50 km/h dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym oraz jeżeli w pojeździe będzie przewożona zbyt duża ilość pasażerów.

Żeby tak się stało wykroczenie musi być podyktowane działaniem kierowcy „w stanie wyższej konieczności, w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego życiu lub zdrowiu człowieka”.

MICHAŁ GROCHOLSKI

Przygotowany przez senatorów projekt zmian reguluje przepisy w odniesieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł w październiku zeszłego roku. Jak przytacza portal Motop.pl:

Trybunał Konstytucyjny orzekł, ze przepisy w zakresie, w jakim nie przewidują możliwości odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy, gdy kierowca przekroczył dozwoloną prędkość ze względu na stan wyższej konieczności, są po prostu niezgodne z Konstytucją.

W stanie zagrożenia życia i zdrowia

Najlepszym przykładem słuszności zmian w prawie jest sytuacja, w której osoba chora, u której istnieje zagrożenie utraty życia jest przewożona do szpitala. Kolejnym przykładem może być rozpoczęcie akcji porodowej u ciężarnej kobiety, która jak najszybciej musi się dostać do szpitala. Prawo jazdy nie zostanie zabrane również lekarzowi, jadącemu do chorego, o którego istnieje realne zagrożenie życia

Ograniczenie prędkościOgraniczenie prędkości CEZARY ASZKIEŁOWICZ

Ponadto, projekt zakłada skrócenie terminu na wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy przez starostę do 14 dni od dnia powzięcia informacji o tym fakcie. Obecne przepisy przewidują zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy po przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Decyzję o zatrzymaniu dokumentu wydaje starosta – ma ona rygor natychmiastowej wykonalności

- dodaje portal moto.pl

Obecnie prawo jazdy, po przekroczeniu 50 km/h w terenie zabudowanym traci się bezwarunkowo i nie ma od tej reguły żadnych odstępstw. W roku 2016 dokumenty zostały zatrzymane 33 000 kierowców!

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • Płaszcz na każdą okazję. O tym, co dziś jest modne, gdy idzie o "wierzchnie okrycia" silników
  • Wielka Gala Pit Bike kończy imponujący sezon nowej dyscypliny Wielka Gala Pit Bike kończy imponujący sezon nowej dyscypliny
  • Mistrzostwa Świata SuperEnduro - Taddy Błażusiak SuperEnduro Kraków 2018 - nasza relacja!
Komentarze (1)
Nie stracisz prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o 50km/h! Jest jeden warunek
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • hens

    0

    PISo komuch jedzie 200 na godzinę na posłuchanie do ojca derektora..........srut pierdut i pozamiatane, a lejce z wędzidłem w paszczy SBeka, trzymał ten menel na tylnym siedzenie limuzyny rządowej !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy