Nadchodzą zmiany! Nie będzie mandatów za brak prawa jazdy?

Dokumenty takie jak prawo jazdy, OC czy dowód rejestracyjny to zestaw obowiązkowy każdego kierowcy. Dzięki nadchodzącym zmianom nie będziesz musiał ich zabierać do samochodu czy kieszeni ubrań motocyklowych!

Dzięki zmianom kierowca nie posiadający wymaganych dokumentów, a mający przy sobie telefon nie dokona wykroczenia. Warunkiem pomyślnego wyjścia z opresji będzie zainstalowana w telefonie specjalna aplikacja, w której znajdą się wszystkie wymagane informacje.

Jak komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji:

Od strony technicznej usługa jest gotowa. Konieczne jest jednak dostosowanie prawa do nowego rozwiązania. Projekt odpowiednich przepisów już powstał. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć, jak długo będzie trwała jego droga legislacyjna. Pozostaje też kwestia źródła danych dla aplikacji. Zgodnie z założeniami ma być nim baza Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0, a ta zostanie uruchomiona w pełnym zakresie 4 czerwca 2018 roku

Początkowo Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło plan wdrożenia usługi mDokumentów jeszcze na 2017, wiemy już że zmiany te wejdą w życie najszybciej w roku 2018.

 Jak to działa?

Wiemy, że aplikacja już istnieje, a do wprowadzenia jej na polskie ulice potrzebne są tylko zmiany w prawie. Każdy kierowca, który zdecyduje się na korzystanie z aplikacji, będzie musiał wprowadzić numer swojego telefonu. W razie kontroli kierowca będzie zobligowany do podania policjantowi swojego imienia, nazwiska oraz numeru pesel. Funkcjonariusz wprowadzi je do urządzenia zamontowanego w radiowozie. Następnie na telefon kierowcy przyjdzie specjalny kod dostępu, a my przekażemy go funkcjonariuszowi. Dzięki tej operacji policja uzyska dostęp do wymaganych danych.

Niewątpliwie dzięki aplikacji mDokumenty zmniejszy się ryzyko otrzymania mandatu za brak dokumentów - to ogromna zaleta. System ten początkowo na pewno nie będzie pozbawiony wad, ale cóż nie od razu powstał silnik motocyklowy o mocy stu koni mechanicznych. Trzymamy kciuki za rozwój sprawy i nie możemy się doczekać!

źródło: WP.PL

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • Systemy antynurkujące Systemy antynurkujące
  • Ducati Monster na wagę złota | Ducati Monster 1200R DA#15 - Diamond Atelier
  • Honda Neowing - koncepcyjna hybryda Trójkołowiec hondy! Szykuje się nam ekstrawagancka premiera?
Komentarze (1)
Nadchodzą zmiany! Nie będzie mandatów za brak prawa jazdy?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: stary kierowca

    Oceniono 2 razy -2

    Dobre dla zapominalskich. Średnio przydatne,kierowca,który zapomina zabrać ze sobą dokumentów jest zmęczony i lepiej niech nie siada za kółko lub na motor.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy